dissabte, 21 de febrer del 2009
TALLER: Diversitat i Interculturalitat.
Els continguts fonamentals treballats en aquest taller han estat:
- Definció de les paraules i els conceptes claus sobre interculturalitat: multiculturalitat, prejudici, marginació, estereotip, assimilació, etnocentrisme, integració, currículum intercultural, etc.
- Objectius per a l'Educació Intercultural: comunitat educativa, grup-classe, aula acollida i centre:
1. Oferir les condicions per a la igualtat d'oportunitats educatives.
2. Valorar la diversitat i respectar la diferència.
3. Millorar l'autoimatge dels alumnes.
4. Diversificar els models culturalds a l'escola des dels valors democràtics.
5. Desenvolupar competències multiculturals: multilingüisme, cooperació, comunicació,empatia.
- Els aspectes comuns entre les competències bàsiques i la teoria de les intel·ligències múltiples.
ACTIVITAT
Trieu una de les vostres unitats de programació d'aquest curs realitzades i identifiqueu les estratègies d'aprenentatge planificades per desenvolupar les competències multiculturals de l'objectiu nº 5.
Àrea: Educació Física
Títol de la Unitat Didàctica: “JOCS D’ALTRES PAÏSOS”
Curs: 3r (cicle mitjà)
Objectius didactics:
1- Experimentar el joc com a objecte de plaer i recreació.
2- Realitzar jocs tradicionals i populars d’altres països.
3- Conèixer jocs tradicionals i populars de fora d’Espanya.
4- Investigar la tradició de diferents països sobre jocs que es practiquen en aquests.
5- Conèixer i complir amb les normes dels jocs.
6- Gaudir dels jocs realitzats sense tindre en compte els resultats.
7- Acceptar la diversitat física, d’opinió i d’acció.
Competències Bàsiques:
- Desenvolupament personal.
- Pràctica d’hàbits saludables de forma regular i continuada.
- Competència comunicativa.
- Competència social.
Competències Multiculturals:
- Social i ciutadana
Estratègies d’aprenentatge:
- L’alumnat investigarà jocs que s’han practicat a diferents països.
- El professor/a, revisarà la informació recollida per l’alumnat.
- Cada alumne/a exposarà un dels jocs.
- A cada sessió es realitzaran 6 ò 7 jocs diferents, sent el professor/a un ajudant de l’alumne/a-mestre/a.
Metodología:
Resolució de problemes i ensenyament recíproc.
Reflexió i propostes de millota:
En aquesta unitat podem comprovar que si que es tenen presents les estratègies d’aprenentatge per desenvolupar la competències multiculturals, ja que es tracta d’una unitat per conèixer els jocs tadicionals d’altres països. D’aquesta manera, els nens d’aquí prenen consciència dels jocs que els seus companys practiquen als seus països respectius. Es crea una interacció entre els nens, i els nens de fora es senten protagonistes i importants.
Les propostes que he dut a terme jo, han estat que els propis alumnes nouvinguts siguin els mestres, que siguin ells els qui expliquin als companys el desenvolupament del joc, que puguin portar material que tinguin a casa.
I entre tots compartir les diferents normes dels jocs, en que consisteixen, si hi ha semblances o diferencies entre els jocs, etc...
També és una bona manera de treballar vocabulari nou.
- Definció de les paraules i els conceptes claus sobre interculturalitat: multiculturalitat, prejudici, marginació, estereotip, assimilació, etnocentrisme, integració, currículum intercultural, etc.
- Objectius per a l'Educació Intercultural: comunitat educativa, grup-classe, aula acollida i centre:
1. Oferir les condicions per a la igualtat d'oportunitats educatives.
2. Valorar la diversitat i respectar la diferència.
3. Millorar l'autoimatge dels alumnes.
4. Diversificar els models culturalds a l'escola des dels valors democràtics.
5. Desenvolupar competències multiculturals: multilingüisme, cooperació, comunicació,empatia.
- Els aspectes comuns entre les competències bàsiques i la teoria de les intel·ligències múltiples.
ACTIVITAT
Trieu una de les vostres unitats de programació d'aquest curs realitzades i identifiqueu les estratègies d'aprenentatge planificades per desenvolupar les competències multiculturals de l'objectiu nº 5.
Àrea: Educació Física
Títol de la Unitat Didàctica: “JOCS D’ALTRES PAÏSOS”
Curs: 3r (cicle mitjà)
Objectius didactics:
1- Experimentar el joc com a objecte de plaer i recreació.
2- Realitzar jocs tradicionals i populars d’altres països.
3- Conèixer jocs tradicionals i populars de fora d’Espanya.
4- Investigar la tradició de diferents països sobre jocs que es practiquen en aquests.
5- Conèixer i complir amb les normes dels jocs.
6- Gaudir dels jocs realitzats sense tindre en compte els resultats.
7- Acceptar la diversitat física, d’opinió i d’acció.
Competències Bàsiques:
- Desenvolupament personal.
- Pràctica d’hàbits saludables de forma regular i continuada.
- Competència comunicativa.
- Competència social.
Competències Multiculturals:
- Social i ciutadana
Estratègies d’aprenentatge:
- L’alumnat investigarà jocs que s’han practicat a diferents països.
- El professor/a, revisarà la informació recollida per l’alumnat.
- Cada alumne/a exposarà un dels jocs.
- A cada sessió es realitzaran 6 ò 7 jocs diferents, sent el professor/a un ajudant de l’alumne/a-mestre/a.
Metodología:
Resolució de problemes i ensenyament recíproc.
Reflexió i propostes de millota:
En aquesta unitat podem comprovar que si que es tenen presents les estratègies d’aprenentatge per desenvolupar la competències multiculturals, ja que es tracta d’una unitat per conèixer els jocs tadicionals d’altres països. D’aquesta manera, els nens d’aquí prenen consciència dels jocs que els seus companys practiquen als seus països respectius. Es crea una interacció entre els nens, i els nens de fora es senten protagonistes i importants.
Les propostes que he dut a terme jo, han estat que els propis alumnes nouvinguts siguin els mestres, que siguin ells els qui expliquin als companys el desenvolupament del joc, que puguin portar material que tinguin a casa.
I entre tots compartir les diferents normes dels jocs, en que consisteixen, si hi ha semblances o diferencies entre els jocs, etc...
També és una bona manera de treballar vocabulari nou.
Subscriure's a:
Comentaris (Atom)